Participants

Interested candidates, especially young research scholars and faculties are encouraged to submit their applications online through the link given below. The last date for submission of application is November 25, 2015. A participant who is interested to present a poster in the Workshop has to send an abstract to the address indranathsg@iitgn.ac.in before December 25, 2015.

Important Dates
November 25, 2015: Application deadline
December 25, 2015: Submission of abstract for the poster

List of participants

  1. Uwe Storch (Bochum, Germany)
  2. Gerhard Rosenberger (Hamburg, Germany)
  3. M. Kreuzer (Passau, Germany)
  4. Ngoc Long Le (Passau, Germany)
  5. Jan Horacek (Passau, Germany)
  6. Ange-Salome Messeng Ekossono (Passau, Germany)
  7. John Abbott (Genova, Italy)
  8. L. Robbiano (Genova, Italy)
  9. Anna Bigatti (Genova, Italy)
  10. Anna Oneto (Genova, Italy)
  11. Elisa Palezzato (Genova, Italy)
  12. Giuseppe Favacchio (Catania, Italy)
  13. Grazia Tamone (Genova, Italy)
  14. Ravi A Rao (TIFR, Mumbai)
  15. Sampat Sharma (TIFR, Mumbai)
  16. Dilip P Patil (IISC, Bangalore)
  17. Sabareesh Ramachandran (IISc, Bangalore)
  18. Abhijat Sharma (IISc, Bangalore)
  19. Anirban Kundu (IISc, Bangalore)
  20. Neeraj Kumar (IMSc Chennai, Tamilnadu)
  21. Rajib Sarkar (CMI, Chennai)
  22. J.K. Verma (IIT Bombay, Mumbai)
  23. Ananthnarayan (IIT Bombay, Mumbai)
  24. Jai Laxmi (IIT Bombay, Mumbai)
  25. Sudeshna Roy (IIT Bombay, Mumbai)
  26. Parangama Sarkar (IIT Bombay, Mumbai)
  27. Kriti Goel (IIT Bombay, Mumbai)
  28. Mrinmoy Datta (IIT Bombay, Mumbai)
  29. Dipankar Ghosh (IIT Bombay, Mumbai)
  30. Sunil Kumar Yadav (IIT Bombay, Mumbai)
  31. Venkitesh Iyer (IIT Bombay, Mumbai)
  32. Provanjan Mallick (IIT Bombay, Mumbai)
  33. Rajiv Kumar (IIT Bombay, Mumbai)
  34. Vinay Wagh (IIT, Guwahati)
  35. Prosenjit das (IISST, Trivandrum)
  36. Rabeya Basu (IISER Pune)
  37. Dhananjoy Dey (SAG, DRDO)
  38. Hetal Makwana (SAG, DRDO)
  39. A.A. Ambily (Cochin University, Kerala)
  40. Vishakha (New Delhi)
  41. Ram Shila (JNU, New Delhi)
  42. Selby Jose (Mumbai)
  43. Vijay Tiwari (Jai Hind College, Mumbai) 
  44. Plawan Das (UM-DAE Centre for Excellence in Basic Sciences, Mumbai)
  45. Manohar Deoram Suryawanshi (Dr.P.R.Ghogrey Science College, Maharasthra)
  46. Ajay Kumar (DAV University, Jalandhar)
  47. Soumitra Das (NEHU, Shillong)
  48. Ajay Kumar Saw (IASST, Guwahati, Assam)
  49. Achintya Kumar Roy (Syamsundar College, West Bengal)
  50. Joydip Saha (RKMVU, Belur Math, West Bengal)
  51. Swapnil Ashok Lokhande (IIIT Vadodara, Gujarat)
  52. Krishna Gopal (DAIICT, Gujarat)
  53. Dixita Limbachiya (DAIICT, Gujarat)
  54. Bansari Rao (DAIICT, Gujarat)
  55. Aryan Kanjibhai Patel (M.N.College, Visnagar, Gujarat)
  56. Hardik M. Makadia (L.E.College, Morbi, Gujarat)
  57. Ratnik Gandhi (Ahmedabad University, Gujarat)
  58. Amogh Parab (IIT Gandhinagar, Gujarat)
  59. Kshiteej Jithesh Sheth (IIT Gandhinagar, Gujarat)
  60. Ranjana Mehta (IIT Gandhinagar, Gujarat)
  61. Madhu Gupta (IIT Gandhinagar, Gujarat)
  62. Rahul Kumar (IIT Gandhinagar, Gujarat)
  63. Indranath Sengupta (IIT Gandhinagar, Gujarat)
  64. Surjeet Kour (IIT Gandhinagar, Gujarat)
  65. Bireswar Das (IIT Gandhinagar, Gujarat)
  66. Souradyuti Pal (IIT Gandhinagar, Gujarat)
  67. Sanjay Amrutiya (IIT Gandhinagar, Gujarat)